Szoksok, npszoksok
A hsvt nnepe sok szlon kapcsoldik a tavasz megrkezshez, s a megjuls, a termkenysggel sszefond npszokskincshez. E npszoksok nagyrszt nem plnek be a keresztny valls nnepi rtusaiba, hanem azzal prhuzamosan, mint a falusi kzssgek nnepi szoksai maradtak fenn.

A hsvtot megelz farsangi idszak mulatsgai a tl legyzst, a tavasz megrkezst nneplik. Eurpa-szerte elterjedt szoks a telet jelkpez szalmabbu elpuszttsa, elgetse vagy vzbe fojtsa. Nlunk egyes vidkeken a bbu neve kisze, kice, s virgvasrnapi szoksainkat teszi sznesebb. A mulatsgok s a bjti idszak tallkozsnak jellegzetes npi jtka Konc vajda s Cibere vajda, a farsang s a bjt trfs hborsga volt. A hshagykeddi (farsang utols napja) jtk szerepli szalmabbok, s a legyztt Cibert vgigvittk a falun, elgettk, vzbe vetettk, vagy keresztldobtk a templom kertsn, hogy elzzk a betegsget, az hsget. A bjt alatt rgen fleg kenyeret, szraz nvnyi tkeket ettek. A hossz bjti idszakot kisebb nnepek tagoljk. A magyar nphagyomnyban a kzbees vasrnapoknak nevk volt: a msodik gulysvasrnap, az tdik feketevasrnap, a hatodik virgvasrnap.
Ez az utols vasrnap mr a hsvti nnepsorozat rsze. A magyar npszoksok ezen a napon a zldg-hords, ms nven villzs: a termkenysget segt eljrs. Az ggal megtgettk a fiatal lnyokat, menyecskket. A barkaszentels a keresztny s a "pogny" szoksok tvzett mutatja. A virgvasrnapot megelz szombaton a gyerekek barkt szednek. A barkt virgvasrnap a templomban megszentelik. A szentelt barknak bajelhrt szerepe van. A moldvai csngk fzfa spot fjnak, habajgatnak, ezzel "keltik fel" a tavaszt. Sok helyen zajos hatrkerlst tartanak, mellyel a rossz szellemeket zik el.

A nagyht napjainak szoksai a Bibliban lertakat kvetik. Nagycstrtkn, zldcstrtkn a Rmba ment harangokat a fik kereplkkel helyettestik. Az trendbe e napon valamilyen zldet, parajt, saltt iktatnak. Piltus-gets is e nap szoksa, mikor a Piltust jelkpez bbut elgetik, megverik. A bjt rgen hamvazszerdn kezddtt, mely onnan kapta nevt, hogy ekkor a templomban megszentelik az elz vi barka hamujt, megkenik vele a hvk homlokt, elhrtva a bajokat. Nagybjt alatt sok helyen egy nap csak egyszer ettek, olajjal vagy vajjal fztek, zsrt, hst nem ettek, csak szraz nvnyi teleket. Ma mr nem ilyen szigorak az egyhz bjti elrsai, nem kvetelik meg a negyvennapos koplalst, a tilalom csak az utols htre, nagypntekre vonatkozik.

Az utols ht, nagyht virgvasrnappal kezddik, melynek napjai Jzus jeruzslemi esemnyeihez kapcsoldnak. E napon a bevonuls napjn az emberek plmagakkal, hidegebb ghajlat vidkeken barks gakkal mennek a templomba. Nagycstrtkn az utols vacsora s a tantvnyok lbnak megmossa (a vendgszeretet jelkpe) emlkre szoks volt, hogy Rmban a ppa 12 szerzetes lbt megmosta. (Kirlyok, nemesek is gy cselekedtek sok orszgban e napon.) Nagycstrtk estjn a harangok elhallgatnak, a hagyomny szerint Rmba mennek. A harangok tjnak clja, hogy lssk a ppt; de van, ahol azt tartottk, hogy a tojsok gyjtse is, melyeket azutn leszrnak a gyerekeknek, amikor visszatrnek.

Nagypntek, Jzus kereszthallnak a napja - gysznnep.
Az emberek a helysgek szln lv klvria - dombokra vonulnak, s megllnak az egyes stcikat jell kpolnknl, mintegy eljtszva Jzus keresztvitelnek tjt. A Mria-siralmak is ehhez a naphoz ktdnek. Ilyen Mria-siralom az egyik legrgebbi nyelvemlknk:
"Vilg vilga, virgnak virga.
Keseren knzatul, Vas szegekkel veretl."
A templomokban az oltrokat letakarjk, a harangok hallgatnak. Nagyszombat a feltmads jegyben zajlik. Az esti krmenetek, a templomokban az j tz gyjtsa, mely Jzus s egyben a remny jelkpe, azt adja hrl, hogy Jzus feltmadt, a megvlts kzel van. Este "visszajnnek" a harangok is Rmbl. Nagypnteken a vz mgikus ereje lp eltrbe. Ismert mondka: "Nagypnteken mossa a holl a fit, ez a vilg kgyt, bkt rm kilt." A ritulis mosakods jelenik meg a hajnali mosakodsban, melyet csak fiatal lnyok vgeztek, s mely bajelz szereppel brt. Friss folyvz kellett hozz, s a kvetkez mondka: "Az n vizem folyjon el, az n szeplm mljon el!" E naphoz jellegzetes telek tartoztak - korpbl kszlt savany leves, esetleg tojs. Van olyan vidk, ahol e napon kenyeret stnek, melyet vagy megriznek a kvetkez nagypnzekig, vagy odaadjk az els koldusnak. Sok helyen igen elterjedt a forr hsvti kalcs, melyet fleg az utcai rusoktl veszik. A nagypnteken stt, dsztelen templomokat nagyszombat reggelre virgokkal, zld gakkal dsztik fel. Ez a nap a msik selem, a tz nnepe. Este a templomban az j tzet nneplik, melyet csiholssal lesztenek, s a Krisztust jelkpez hsvti gyertyt ezzel gyjtjk meg. Sok helyen szoks ilyenkor j ruht felvenni, vagy legalbb kalapot, kesztyt.

A feltmads napja hsvtvasrnap. Sok orszgban szoks e napon a napfelkeltt egy magas hegy tetejn vrni. Ehhez tbb hiedelem kapcsoldik - egyik szerint a felkel nap Krisztus feltmadsnak bizonytka, a msik szerint aki jl figyel, meglthatja benne a Krisztust jelkpez brnyt a zszlval.

A hsvti tojs ajndkozsa sok orszgban e napon trtnik, nlunk a htfi locsolshoz tartozik.
A hagyomnyos sonkt mr szombat este, a bjt lezrsval megkezdik. Vasrnap a sonka mell tojst, tormt fogyasztanak. E nap nnepi tele a brny.

Hsvt msnapjn nmet terleteken, nlunk pedig Kecskemt krnykn szoks volt az Emmausz -jrs. Annak emlkre, hogy Jzus a tantvnyokkal az Emmauszba vezet ton tallkozott, kimentek a vros hatrn ll kpolnhoz s vidm mulatsgot ltek. E nap Eurpa-szerte a jtk, a vidmsg napja. Magyarorszg egyes vidkein e napot vzbevet htfnek is hvjk, mert e nap a locsols napja. A lnyokat rgen kivonszoltk a kthoz, s vdr vzzel lentttk, vagy a patakhoz vittk, s megfrdettk. A locsols, az si termkenysgvarzsl s megtisztul rtusban gykerezik. A vz tisztt ereje a keresztnysgnl a keresztelshez kapcsoldik. A mondai magyarzat szerint Jzus srjt rz katonk vzzel ntttk le a feltmadst felfedez, ujjong asszonyokat, gy akartk elhallgattatni ket.
A locsols ma is elterjedt szoks, kiss szeldebb formban, hiszen gyakran csak klnivzzel locsolnak a fik, frfiak.A hsvti npszoksok sort egy fehrvasrnapi szoks zrja. A lnyok komatlat ksztenek, elkldik egymsnak. A kosrba, tlra hsvti tojs, kalcs, ital kerl. Ezzel a lnyok rk bartsgot ktnek, s ettl kezdve komnak szltjk s magzzk egymst egsz letkben.
|